W jakich sytuacjach warto zdecydować się na metodę Tomatisa?
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak poprawić zdolności koncentracji, komunikacji czy radzenia sobie ze stresem? Istnieje metoda, która może pomóc zarówno dzieciom, jak i dorosłym w wielu aspektach życia. Mowa o terapii Tomatisa opierającej się na stymulacji słuchowej pacjenta. Co warto wiedzieć na jej temat? Kiedy można z niej skorzystać?
Na czym polega terapia Tomatisa?
Terapia Tomatisa to metoda stworzona przez francuskiego lekarza i naukowca doktora Alfreda Tomatisa. Jego badania nad wpływem dźwięków na rozwój mózgu doprowadziły do opracowania określonych programów słuchowych, które mają na celu stymulację ośrodków mózgowych odpowiedzialnych za różne funkcje poznawcze, emocjonalne i motoryczne. Terapia ta opiera się na wykorzystaniu filtrów dźwiękowych oraz specjalnie dobranych utworów muzycznych mogących mieć wpływ na korę mózgową i układ nerwowy. W trakcie terapii pacjent słucha muzyki przez słuchawki z mikrofonem kostnym. Dźwięki są przekształcane przez filtr eliminujący niektóre częstotliwości i wzmacniający inne. W ten sposób terapia stymuluje różne części mózgu.
Jakie są wskazania do wykorzystania metody Tomatisa?
Terapia Tomatisa może być stosowana w różnych sytuacjach, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Jednym z głównych wskazań do stosowania opisywanej metody są zaburzenia przetwarzania słuchowego. Osoby z tym zaburzeniem mają trudności z rozumieniem mowy, szczególnie w sytuacjach, gdy w danym miejscu pojawia się wiele dźwięków jednocześnie (np. w tłumie czy na hałaśliwej ulicy). Terapia Tomatisa ma pomóc poprawić zdolność mózgu do analizowania i segregowania dźwięków, co prowadzi do lepszego rozumienia mowy i komunikacji. Metoda Tomatisa może pomóc osobom z zaburzeniami koncentracji i uwagi. Poprzez stymulację określonych częstotliwości dźwiękowych terapia może wpływać na poprawę zdolności skupienia.
O opisywaną metodę możesz zapytać, kontaktując się z Fundacją Meritum. Dzięki stymulacji ośrodków mózgowych odpowiedzialnych za przetwarzanie informacji metoda Tomatisa może wspomóc procesy uczenia się i przyswajania wiedzy. Nierzadko stosuje się ją także u osób z zaburzeniami mowy. Co więcej, opisywana terapia może przyczynić się również do poprawy samopoczucia i radzenia sobie ze stresem. Dźwięki wykorzystywane w terapii oddziałują na układ limbiczny, który odpowiada za regulację emocji, co może prowadzić do obniżenia poziomu stresu i poprawy ogólnego samopoczucia. Pamiętaj jednak, że każdy przypadek jest inny i przed podjęciem decyzji o zastosowaniu treningu słuchowego Tomatisa warto skonsultować się z lekarzem lub psychologiem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana